




Secure checkout with
Printed and ready for immediate despatch.
Bring post apocalyptic gaming nostalgia into your space with this Fallout Nuka Cola Bottlecap LED light box, custom 3D printed in the shape of the iconic bottlecap design. Inspired by classic retro-futuristic game aesthetics, this illuminated display creates a bold feature piece for any gaming setup.
Perfect for a gaming room, man cave, man zone, streaming setup, desk display or collector shelf, this Nuka Cola bottlecap style light box adds themed ambience and makes a unique gift for fans of retro gaming culture.
| Overall Dimensions (H × W × D) | 236 x 232 x 41 (mm) |
| Lighting Type | SMD3528 LED Strip |
| LED Density | 45 LEDs per metre |
| Light Output | Soft ambient display lighting |
| Power Input | USB 5V DC |
| Power Consumption | Approx. 2.9–4W per metre |
| Power Cable Length | 50 cm USB cable |
| Material | PLA Frame + Diffused Front Panel |
| Mounting | Freestanding display stand included |
| Usage | Indoor use, keep away from direct sunlight |
Powered by any standard USB port including wall phone chargers, PCs, consoles or power banks.
Gaming room decor, streaming backgrounds, man cave lighting, man zone decor, collector displays and retro gaming fan gifts.
Our products, unless stated otherwise, are all printed and held in stock for immediate despatch. We manufacture all of our own products and do not outsource any part of our manufacturing process to ensure the highest quality for our customers.
We are happy to accept returns on all products within 30 days of purchase, for any reason. Whether it’s a change of mind or another reason, we’ve got you covered! Please note that for change-of-mind returns, the cost of shipping the item back is at the customer’s expense. However, if we’re at fault (for example, you’ve received a damaged product or the wrong item), return shipping will be covered by us.
Great design and build quality. Was expecting it to be a little brighter and the USB cable could be just a little longer. Overall very happy.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!